Státní hrad Karlštejn

Mnoho hradů ve středních Čechách je spojeno s postavou jednoho z  nejvýznamnějších evropských panovníků, s Karlem IV. Žádný z nich, ale není s jeho osobností spjat, tak úzce jako Karlštejn. Císař již od počátku zamýšlel využívat hrad nejen jako svoji venkovskou rezidenci, ale také jako pevnost, v níž bude uložený říšský korunovační poklad – relikvie a korunovační klenoty.
Se stavbou se začalo v roce 1348, dokončena byla o 17 let později. Karlovi IV., českému králi a císaři Svaté říše římské, na vzhledu hradu velmi záleželo, a tak zde již od roku 1355 pobýval a dohlížel na výzdobu interiérů – především na dekor dvou kaplí. A možná i díky náročným požadavkům vladaře a jeho dohledu vznikla díla architektonicky tak nádherná a vzácná, že je až dodnes obdivují návštěvníci z celého světa.
 
Jedna z kaplí byla vytvořena za účelem uložení říšského pokladu – řeč je o kapli sv. Kříže nacházející se v monumentální Velké věži. Komnata byla vyzdobena dekorem z drahokamů a zlata a na jejích zdech viselo 130 (dochovalo se ale jen 129) deskových obrazů z dílny dvorního malíře Mistra Theodorika. Druhá, neméně úchvatná a stejně zdobná kaple pojmenovaná po svaté Kateřině je taktéž dekorovaná drahými kameny a nástěnnými malbami.
 
Hrad Karlštejn naplnil vizi svého zakladatele a stal se na určitou dobu strážcem jak říšských, tak českých korunovačních klenotů, jež sem byly převezeny na počátku husitských válek a zůstaly na hradě uschovány, i když s přestávkami, téměř 200 let.
 
Éra plná nepokojů a válečných konfliktů se podepsala na stavu i tak bytelné stavby, jakou byl Karlštejn. Proto byla v druhé polovině 16. století na příkaz císaře Rudolfa II. provedena rozsáhlá rekonstrukce. I přesto přestal být hrad v prvních letech třicetileté války bezpečný, klenoty i zemské písemnosti byly převezeny a význam sídla začal slábnout. Císař Ferdinand II. daroval celé panství manželce Eleonoře jako trvalé věno královen, o léta později ho Marie Terezie poskytla nově založenému Ústavu šlechtičen.
 
Jelikož mnoho ze zdejších komnat a sálu nebylo využíváno, místnosti i exteriér chátraly. Naštěstí na historickou a architektonickou hodnotu Karlštejna nebylo zapomenuto a v průběhu 19. století proběhlo mnoho menších i výraznějších oprav. Za dobu své existence byl hrad upraven nejdříve v pozdně gotickém stylu, poté ve slohu renesančním a poslední stavební práce vedené slavným architektem Josefem Mockerem se nesly v duchu purismu. Mezi nejobdivovanější vzácnosti, které je možné spatřit v rámci prohlídek, se řadí obě výše zmíněné kaple, původní nástěnná výzdoba ze 14. století, největší portrétní galerie českých panovníků a vystavená replika svatováclavské koruny.

Zajímavost

Vypráví se, že císař Karel IV. vydal nařízení, které ženám zakazovalo pobývat na Karlštejně, aby zde panovník mohl nerušeně rozjímat a věnovat se mužským a duchovním záležitostem. Legenda má svůj základ ve skutečných omezeních, jež se týkala pobytu žen a manželského soužití, ale pouze v některých prostorech hradu. Pověstí se inspiroval Jaroslav Vrchlický a napsal divadelní hru Noc na Karlštejně, podle níž byl v roce 1973 natočený stejnojmenný filmový muzikál.

Výklad v cizím jazyce: angličtina Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení Hrady a zříceniny hradů: hrady

Karlštejn

Karlštejn 172

Telefon:+420 311 681 617
E-mail:karlstejn@npu.cz
Web:www.hrad-karlstejn.cz

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
Listopad Út - Ne 10:00 - 15:00 otevřeno
Prosinec Pá - Ne 10:00 - 15:00 otevřeno

Vstupné

Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. (základní okruh)
Plné vstupné:220,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:150,00 KČ
Rodinné vstupné:580,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:150,00 KČ pro děti do 18 let
Studentské vstupné:150,00 KČ
Seniorské vstupné:150,00 KČ pro osoby nad 65 let
Cizojazyčný výklad:330,00 KČ
Držitelé průkazu ISIC, EYCA150 Kč Držitelé průkazu ZTP, ZTP/Pzdarma Průvodci ZTP/Pzdarma Držitelé průkazu ICOMOS, Národní muzeum a organizací Ministerstva kulturyzdarma Novináři po předchozí akreditacizdarma Držitelé volné jednorázové nebo rodinné vstupenky NPÚzdarma Organizovaná skupina MŠ, s rezervací20 Kč/os ICOMOS, ZTP, ZTP/P, NM a MK
Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže (exkluzivní okruh)
Plné vstupné:520,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:360,00 KČ
Dětské vstupné:360,00 KČ pro děti do 18 let
Studentské vstupné:360,00 KČ
Seniorské vstupné:360,00 KČ pro osoby nad 65 let
Cizojazyčný výklad:780,00 KČ
Poznámka:Držitelé průkazu ISIC, EYCA150 Kč Držitelé průkazu ZTP, ZTP/Pzdarma Průvodci ZTP/Pzdarma Držitelé průkazu ICOMOS, Národní muzeum a organizací Ministerstva kulturyzdarma Novináři po předchozí akreditacizdarma Držitelé volné jednorázové nebo rodinné vstupenky NPÚzdarma Organizovaná skupina MŠ, s rezervací20 Kč/os ICOMOS, ZTP, ZTP/P, NM a MK
Nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny Držitelé průkazu ISIC, EYCA360 Kč Průvodci ZTP/Pzdarma Novináři po předchozí akreditacizdarma

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky
Sobota 25.3.den 11 / 15°Cnoc 6 / 10°C
 
občasný déšť
Neděle 26.3.den 11 / 15°Cnoc 4 / 8°C
 
sněhové přeháňky
Pondělí 27.3.den 3 / 7°Cnoc 1 / 5°C