Ve středověku a raném novověku se na Loučeni vystřídalo více nepříliš významných majitelů především z řad nižší šlechty. Velký zlom v historii sídla nastává po stavovském povstání, po němž přicházejí noví majitelé ze ctěného šlechtického rodu Valdštejnů. Od této doby nebyl zámek nikdy prodán a to i přesto, že se zde vystřídaly další dva rody, jmenovitě Fürstenbergové a Thurn-Taxisové. Tyto změny se ale udály v rámci sňatkové politiky. Za současnou podobou zámku stojí slavný barokní architekt František Maxmilián Kaňka.
V roce 1809 se pány na Loučeni stali Thurn-Taxisové, kteří zbohatli provozováním poštovních služeb, na něž měli téměř monopol v celé Itálii a střední i západní Evropě. Za jejich správy byl původní zámecký park – dříve v duchu francouzských barokních zahrada – přeměněn na park v anglickém stylu. Za zmínku stojí především jeden z vlastníků, a to Alexandr Thurn-Taxis, příznivce lovu, koňských dostihů a cestování. Jeho žena Marie von Hohenlohe milovala umění, sama krásně malovala a na zámek zvala slavné představitele kulturní scény. Rodinným přítelem byl například skladatel Bedřich Smetana, který zde strávil posledních devět let svého života.
Po komunistickém puči zámek zabralo ministerstvo dopravy a využívalo jej jako rekreační a výukové středisko. Od roku 2000 je vlastníkem akciová společnost Loučeň, díky níž byl zámek opraven, vybaven nábytkem a sbírkami a spolu s parkem zpřístupněn veřejnosti. Současný stav zámeckých interiérů a expozice v komnatách vycházejí z podoby kolem roku 1935 – k vidění je původní mobiliář doplněný historickým nábytkem a předměty denní potřeby členů rodu Thurn-Taxisů. Je možné využít ubytování buď přímo v zámeckých apartmánech, nebo v přilehlém čtyřhvězdičkovém hotelu Maxmilian Lifestyle Resort.
Zajímavost
V zámeckém parku se nachází labyrintárium – soubor 12 zahradních labyrintů a bludišť, který jinde na světě nenajdete. Hledání cesty z tisového nebo palisádového bludiště či světelného labyrintu je atrakce, která pobaví nejen děti, ale i dospělé.