Seznamte se s krajinou Červenského rybníka

Vydejte se na příjemnou procházku, při které se dozvíte i spoustu zajímavostí! Naučná stezka pod názvem „Krajinou Červenského rybníka“ vás provede trochu opomíjeným, ale krásným koutem Českého ráje u Dolního Bousova. Vydat se na ní můžete v kterémkoliv ročním období. Okruh dlouhý asi 3 km je vhodný pro všechny věkové skupiny, včetně rodin s kočárky.

Stezka začíná a končí u Továrenského rybníka na severním okraji Dolního Bousova (ulice Tovární) a není vhodná pro cyklisty. 

Po cestě je umístěno 7 informačních tabulí s tématy, která souvisí s historií a současností navštívených míst. Dozvíte se zejména mnoho zajímavostí o zdejší přírodě.

Na trase stezky můžete pozorovat ptactvo, hmyz, rostliny. Na své si přijdou i houbaři. Už během března a dubna tu rostou například smrže. Na dřevě stoletých tlejících vrb vyrůstají dřevokazné houby, choroše a slizovky-hlenky (přírodnina na pomezí živočicha a houby, neboli houba, která má schopnost pohybu). Zjara zde kvetou devětsily a medvědí česnek.

Z hlediska historie stezka nabízí zajímavý pohled na Červený mlýn, starý cukrovar a lihovar. Cesta po hrázi je lemována starými pískovcovými hraničními kameny, které odedávna vyznačovaly hranici mezi obcemi Dolní Bousov a Osek. Turisté jistě ocení výhledy do krajiny, na kterých v pozadí vystupuje panorama Českého ráje s loveckým zámečkem Humprechtem.

Aby cesta zvláště dětem příjemně plynula, je součástí stezky naučná hra včetně pracovního listu - ten je k dostání v Infocentru v Dolním Bousově nebo ke stažení na webu IC.

Děti mohou při procházce stezkou vyplňovat pracovní list kapříka Pepy, který má pro ně na každé tabuli několik úkolů. Za vyplněný pracovní list čeká na malé badatele v Infocentru v Dolním Bousově drobná odměna. 

Praktické informace

Parkování

  • parkoviště u likérky (Továrenská ul.)
  • parkoviště u koupaliště (100 m lipovou alejí)

Občerstvení, nákupy

  • na koupališti (pouze v létě)
  • cukrárna na náměstí v Dolním Bousově
  • restaurace U sv. Kateřiny
  • firemní prodejna likérky (regionální výrobky)

Veřejné WC

  • infocentrum v Kostelní ulici
  • městský úřad na náměstí TGM


Dolní Bousov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C