Pěšky Riegerovou stezkou z Bítouchova

Údolí řeky Jizery mezi semilským Bítouchovem a soutokem s Kamenicí v Podspálově je známo jako Riegrova stezka. Trasa, vzhledem k terénu, není vhodná pro kočárky a byl na ni zakázán i vjezd cyklistům. Tento výlet na Riegrovu stezku začíná v Bítouchově a vede Kamenického stezkou, která nabízí spoustu vyhlídek na údolí Jizery.

Z turistického rozcestí v Bítouchově U Kynčlů začnete stoupat po žluté značce, cestou si můžete odpočinout na první z vyhlídek, která nese název Peretka. Zvláštní jméno má po jednom z italských barabů, kteří coby vyhlášení tuneláři budovali v odolné skále železniční trať.

Následují další vyhlídky, z nichž některé jsou dnes bohužel zarostlé.

Jmenujme například vyhlídku Jiřička, U Peršinky, Moravská Jiřička a U Bakala. Na rozcestí Morava pokračujte po modré asi k nejhůře přístupné vyhlídce na Myší skále. Pro zabezpečení výstupu je dokonce opatřena řetězem. Od ní pozvolna klesáte ke Spálovu a po červené až na Podspálov, kde do řeky Jizery ústí Kamenice.

Stojí zde zajímavá vodní elektrárna uvedená do provozu v roce 1926. V zahradě můžete vidět původní turbínu a generátor, které byly nahrazeny při rekonstrukci v roce 1999.

Od elektrárny vystoupáte k vodnímu zámku a od něj podél zděného kanálu k domku, do kterého ústí 1323 m dlouhá štola. Zde začíná Riegrova stezka, na které najdete krátký tunel, procházející jednou ze skal či lávku podél převisu, kde se v mrazech tvoří mohutný ledopád.

Dále vystoupáte na nejvyšší bod Riegrovy stezky, takzvaný „Pěšorest“ a na protějším břehu uvidíte známou Krkavčí skálu. Odtud stezka klesá k jezu, nad kterým se nachází zajímavá galerie vetknutá do skalní stěny nad hladinu Jizery. Proti jejímu konci můžete na druhém břehu na skále zvané vodní brána často spatřit lezce, kteří zdolávají zajištěnou cestu – ferratu. Následně se dostanete opět na začátek trasy - k turistickému rozcestí U Kynčlů.

Celá trasa je dlouhá přibližně 10 km.

Riegrova stezka byla pojmenována po semilském rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi a na 15 zastaveních seznamuje s geologií, faunou a flórou, turistikou a ochranou přírody i s technickými zajímavostmi v údolí.

Kamenického stezka dostala název po semilském rodákovi Janu Kamenickém, který byl průkopníkem turistiky na Semilsku a autorem mnoha turistických publikací.


Bítouchov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C