Do loupežnické skrýše za Lotrandem

Středně náročný pěší výlet se stoupáním po schodech do míst, kde se natáčelo několik oblíbených českých i zahraničních filmů a pohádek. Délka 8 nebo 16 km.

Itinerář:

Dneboh parkoviště – Drábské světničky (0,5 km) – Valečov (5 km) – Dneboh (8 km)
Prodloužená varianta: z Valečova do Mnichova Hradiště (16 km)

Popis trasy:

Z parkoviště v Dnebohu budete stoupat po modré na Drábské světničky, odkud je krásný rozhled na Mnichovohradišťskou kotlinu, hrad Bezděz či Ještěd. V lesích u Drábských světniček se natáčely některé záběry ze známého pohádkového filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“.

Z Drábských světniček pokračujete po červené na zříceninu hradu Valečov. Těsně před Valečovem budete procházet mezi skalními byty, které byly původně zimním táborem husitských vojsk, a poté v nich bydlely až do 19. století celé rodiny.

Hrad Valečov a jeho okolí můžete poznat v několika filmech a pohádkách, z nichž je nejznámější „Rumplcimprcampr“ a „Lotrando a Zubejda“.

Z Valečova se můžete vrátit po modré značce zpět do Dnebohu, případně si prodloužit výlet až do Mnichova Hradiště a navštívit tamní zámek. I v zámeckých zahradách se natáčelo několik pohádek a filmů, např. „Panna a netvor“ a „Deváté srdce“.

Další filmy a pohádky spojené s trasou výletu:

Zajímavosti na trase, další filmografie:

Drábské světničky
Skupina sedmi pískovcových bloků na západním okraji plošiny Mužského byla osídlena již v mladší době kamenné. Rozhledové místo.

Zřícenina hradu Valečov
Patří k nejrozsáhlejším skalním hradům. Prohlídky s průvodcem, expozice archeologických nálezů. Zajímavostí je předhradí se skalními byty (obydlími), vězením a hladomornou.
Okolí hradu posloužilo při natáčení pohádky „Lotrando a Zubejda“ (skalní světničky byly sídlem loupežníků), „Rumplcimprcampr“ či „Dešťová víla“ ad.

Zámek Mnichovo Hradiště
Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna. Tři prohlídkové okruhy. V parku najdete konírny a sala terrenu. Součástí areálu je i klášter s kostelem Tří králů a kaple sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.

V zámecké zahradě se natáčely pohádky „Panna a netvor“ (brána netvorova zámku), „Deváté srdce“ (altán uprostřed zahrady) ad.


Boseň

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Středa 28.12.den 4 / 8°Cnoc -3 / 1°C
 
přeháňky
Čtvrtek 29.12.den 9 / 13°Cnoc 2 / 6°C
 
Pátek 30.12.den / °Cnoc / °C