Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo slavnostně otevřeno v roce 2015 u letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Muzeum se věnuje době od počátků letectví až po současnost. Z 28 historických letadel, originálů a replik, je 22 plně funkčních a létá.

Neděle 12. 4. 2015 se zapíše do mladoboleslavských dějin jako den slavnostního otevření Leteckého muzea. Ve městě automobilů se tímto počinem připomíná další historická událost. Metoděj Vlach totiž již v roce 1912 vzlétl  v Mladé Boleslavi na vlastnoručně vyrobeném stroji poháněném automobilovým motorem. Stal se konstruktérem prvního českého letadla.

Samotná stavba muzea byla dokončena již v předchozím roce a vzápětí získala titul Stavba roku 2014. Nevšední vzhled budovy našel svou inspiraci právě v letectví. Její tvary odkazují na stíhací letoun typu Stealth Lockheed F -117 Nighthawk.

Moderní plášť však ukrývá historické skvosty. Interiér muzea totiž prezentuje především počátky letectví.  Uvnitř si mohou návštěvníci prohlédnout na 25 replik i originálů dobových letadel. Vedle repliky již zmiňovaného letadla Metoděje Vlacha patří mezi nejcennější exponáty muzea Polikarpov PO-2 – vyrobený v roce 1937 a jeden z osmi létajících strojů tohoto typu na světě (tři z nich jsou registrovány v USA). Letectví za druhé světové války představují letouny Piper L4, Fieseler Storch a Polikarpov PO2 a také oddělení Tmavomodrý svět , jehož název našel inspiraci ve slavném filmu Jana Svěráka. Pro náročnější návštěvníky jsou tu připraveny filmy o podrobném sestrojení jednotlivých exponátů.

Expozice kromě letadel zahrnuje také uniformy, kombinézy, letecké přístroje a části letadel. Pod heslem – Létat je tak snadné – se může každý návštěvník pod dozorem pilota proletět v jednom ze dvou simulátorů dvouplošníků s otevřenou kabinou. Nevšední zážitek přinese i simulátor seskoku padákem a pocity kosmonautů zase zprostředkuje simulátor přetížení.

Není bez zajímavosti, že současný ředitel, nadšený propagátor letectví a duchovní otec myšlenky realizace leteckého muzea v Mladé Boleslavi – Ing. Vladimír Handlík – je slavný modelář.  Se svými létajícími modely získal mnoho ocenění – mimo jiné i tituly na mistrovství světa. Muzeum proto nabídne také možnost navštěvovat modelářský kroužek. Plánují se zde pořádat krátkodobé výstavy anebo dokonce i koncerty. Letecké muzeum má také svoji restauraci s terasou přímo u startovací plochy, a tak budou moci její návštěvníci za klidných teplých podvečerů obdivovat stroje také na nebi.

 

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola Typ muzea: technické

Otevírací doba

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce všechny dny v týdnu 9:00 - 17:00 otevřeno

Vstupné

Muzeum Metoděje Vlacha
Plné vstupné:120,00 KČ
Zvýhodněné vstupné:50,00 KČ
Rodinné vstupné:200,00 KČ Max. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:50,00 KČ pro děti do 15 let
Studentské vstupné:50,00 KČ
Seniorské vstupné:50,00 KČ
Děti do 6 let mají vstup zdarma. Osoby s průkazem ZTP mají vstup zdarma. Je nutné dopředu emailem nahlásit termín a čas návštěvy. Vstupné na simulátory: 50 Kč gyroskop - 3 minuty letecký simulátor - 7 minut simulátor seskoku padákem - 6 minut Provozní doba simulátorů: 9 - 12 13 - 16 hod. Skupinové návštěvy a školní zájezdy je nutno telefonicky objednat předem! (info@lmmv.cz nebo tel.: 326 211 080)
Simulátory
Plné vstupné:50,00 KČ
Poznámka:Děti do 6 let mají vstup zdarma. Osoby s průkazem ZTP mají vstup zdarma. Je nutné dopředu emailem nahlásit termín a čas návštěvy. Vstupné na simulátory: 50 Kč gyroskop - 3 minuty letecký simulátor - 7 minut simulátor seskoku padákem - 6 minut Provozní doba simulátorů: 9 - 12 13 - 16 hod. Skupinové návštěvy a školní zájezdy je nutno telefonicky objednat předem! (info@lmmv.cz nebo tel.: 326 211 080)
14.8.2022

Věra Martinová

Věra Martinová je absolventkou brněnské státní konzervatoře v oboru klasická kytara. Od roku 1986 vystupuje sólově a následuje hit za hitem: Malý dům nad skálou, Dál jen vejdi, Až na vrcholky hor nebo „Toulavý džíny.
Všechny akce

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 1.6.den 22 / 26°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 2.6.den 21 / 25°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 3.6.den 25 / 29°Cnoc 8 / 12°C