Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích

Kostel sv. Kříže spolu s kolejí řádu piaristů najdeme nedaleko kosmonoského zámku. Od zámku ke kostelu vedla kdysi křížová cesta, což připomínají už jen dvě poslední zastavení.

V roce 1688 zde piaristé zřídili gymnázium. Klášter dnes slouží jako psychiatrická léčebna, po pražských Kateřinkách, druhá nejstarší v Čechách.

Kostel byl postaven v letech 1671–1673 podle plánů architekta italského původu F. Carratiho. Byl to jeden z prvních barokních chrámů na Mladoboleslavsku. Kostel je jednolodní s dvěma páry pravoúhlých kaplí, presbytářem a oratořemi. Hlavní oltář je z umělého mramoru podle návrhu G. Alliprandiho. Průčelí kostela zdobí znak zakladatele kostela Humprechta Černína s letopočtem 1674. V sakristii se nachází vchod do krypty, kam byli pochováváni členové piaristického řádu kláštera a kde bylo v roce 2010 nalezeno i srdce Heřmana Jakuba Černína, syna zakladatele. Říšský hrabě z Chudenic po otci zdědil nejen majetek ale i lásku k obci. Proto není divu, že se v intencích barokního myšlení rozhodl, že právě v Kosmonosích chce mít jednou pochováno své srdce, když tělo spočine vedle předků v chrámu sv. Víta v Praze.

 

Církevní památky: kostely

Kosmonosy

Lípy 249, Kosmonosy, 293 06

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 30.5.den 21 / 25°Cnoc 10 / 14°C
 
jasno
Středa 31.5.den 23 / 27°Cnoc 8 / 12°C
 
Čtvrtek 1.6.den / °Cnoc / °C