Na Drábské světničky

Březina – Drábské světničky – Příhrazy – Březina

Start: Březina, železniční stanice

Cíl: Březina

Délka trasy: 11,8 km

Charakter trasy: Středně náročná trasa, silniční i lesní cesty.

Výchozím bodem je železniční stanice Březina, která se nachází na trati Praha–Turnov. Vydáme se silnicí po žluté značce přes obec Olšina a vystoupáme lesem mezi skalami. Na cestě se dáme doprava po modré značce na Drábské světničky. Drábské světničky se rozkládají na čtyřech velkých a třech menších skalních blocích pískovců. Původní skalní hrad, založený ve 13. století ke strážním účelům, byl v dobách husitských válek obnoven a stal se opěrným bodem sirotčích vojsk. Dřevěné stavby na skalních blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy. Dochovaných 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále bylo doplněno dřevěnými nástavbami a palisádami. Po bitvě u Lipan byly světničky opuštěny a zchátraly. Místo je dnes volně přístupné. Podél cesty je spousta vyhlídek. Uvidíte na část severních Čech od hradu Bezděz, přes lesnatou oblast Klokočky, hřeben Jizerských hor až na Krkonoše.

Z Drábských světniček uděláme zhruba 500 m dlouhou odbočku po červené značce podél hradiště Hrada ke zřícenině hradu Klamorna. Při archeologických průzkumech zde našli doklady o pobytu člověka již ve starší době i v mladší době bronzové. Zlomky keramiky nalezené na Klamorně dokazují, že hrad byl obydlen ještě hluboko ve středověku. Na místě tehdejšího hradu v současné době najdete pouze ve skále vytesanou nádrž na vodu, pár skalních světnic a zářezy do kamene od trámů a opor.

Po červené značce se vrátíme zpět na Drábské světničky a budeme pokračovat až na Krásnou vyhlídku. Cestou projdeme Studeným průchodem. Název tento průchod dostal pro své velmi chladné ovzduší i v letních měsících. V průrvě roste zajímavé společenství mechů a lišejníků typických spíše pro studené hornaté prostředí. Z Krásné vyhlídky pokračujeme stále po červené trase, která vede po vyhlídkových terasách s nádhernými výhledy na široké okolí. Po skalních schodech sejdeme až k silnici na Příhrazy, kde odbočíme doleva na modrou trasu. Po té dojdeme lesní cestou pod skalami přes Kurovodice k silnici, která nás dovede zpět do Březiny.

Březina (Mnichovo Hradiště)

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C