Výlet na hrad Kost přes mlýn Petra Máchala


Z bousovského náměstí se alejí V Lipkách vydáme na sever po modré turistické značce kolem kaskády rybníků na říčce Klenici. Nejprve mineme Červenský rybník, který je svou rozlohou 39 ha druhým největším rybníkem v Českém ráji. Za ním je třeba zdolat krátký úsek po frekventované silnici. Dále projdeme kolem rybníku Šlejferna a Buškovského rybníku až do obce Střehom. Nevelká obec je vesnickou památkovou zónou středověkého původu. Ve vsi převládá zástavba roubených zemědělských usedlostí s patrovými domy z konce 18. stol., doplněná přízemními roubenými domky chudších vrstev. Nejhodnotnější stavbou je areál roubeného vodního mlýna z roku 1516 s funkčním mlýnským kolem, který budeme míjet na konci obce. Mlýn figuroval v mnoha pohádkách, z nichž nejznámější je pohádka S čerty nejsou žerty, kde byl střehomský mlýn domovem Petra Máchala. Ze Střehomi nás bude provázet žlutá značka romantickým údolím Plakánek. Zde mineme studánku Roubenku, kterou opěvoval spisovatel Fráňa Šrámek, dále uvidíme chalupu, kde bývala pila. U ní se nachází rybník Pilský, zvaný též Obora. Na konci Plakánku spatříme perlu Českého ráje, gotický hrad Kost. Hrad Kost, vyrůstající ze země uprostřed malebného kraje, vypadá prakticky stejně už půl tisíciletí. Rekonstrukce, která proběhla v 50. letech 20. století, mu na atmosféře nic neubrala. Od hradu dále pokračujeme po žluté značce k železniční zastávce Libošovice, odkud je možné vrátit se vlakem do Dolního Bousova. I o víkendu jezdí vlaky každou druhou hodinu (délka trasy 11 km).

Chceme-li dále pokračovat pěšky, pak nás žlutá značka povede dál přes Nepřívěc do Sobotky. Těsně před Sobotkou doporučujeme u hřbitova odbočit po modré k loveckému zámečku Humprecht (tam i zpět 1 km). Zámek Humprecht, jedna z dominant Českého ráje, byl vystavěn v roce 1668 pro Humprechta Jana Černína. Zajímavostí zámku je unikátní řešení stavby (půdorys ve tvaru elipsy), akustický sál vysoký přes 16 metrů a turecký půlměsíc na špičce zámku. Ve druhém patře zámku je možno navštívit muzeum Sobotecka a také vyhlídkový ochoz, z něhož je v případě dobré viditelnosti krásný výhled po Českém ráji, na Jizerské hory i Krkonoše.

Ze Sobotky je opět možnost návratu vlakem (délka trasy 13,5 km, se zacházkou na Humprecht 14,5 km). Rozhodneme-li se pokračovat pěšky až do Dolního Bousova, vydáme se ze soboteckého náměstí po cyklotrase č. 8161, která nás přes Kdanice a Trní dovede zpět na bousovské náměstí.

Dolní Bousov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Neděle 7.8.den 22 / 26°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Pondělí 8.8.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 9.8.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C