Cyklovýlet mladoboleslavským severem

Mladá Boleslav - Debř - Hrdlořezy - Bítouchov - Dolánky - Malá Bělá - Klokočka - Maníkovice - Klášter Hradiště nad Jizerou - Mnichovo Hradiště – Ptýrovec - Nová Ves u Bakova - Malá Bělá - Podhradí - Dalešice - Debř - Mladá Boleslav

Start: Mladá Boleslav, hl. nádraží

Cíl: Mladá Boleslav

Délka trasy: 43,1 km

Charakter trasy: Mírně náročná trasa, vedoucí převážně po asfaltových silnicích, v kratších úsecích po zpevněných lesních cestách.

Převýšení: 505 m

Výchozím i cílovým bodem pro nás bude železniční stanice Mladá Boleslav-hlavní nádraží v Čejetičkách, odkud se vydáme podél trati cyklotrasou 241 do Debře. Pojedeme přes Podlázky a Michalovice, kterým jako dominanta nad řekou Jizerou, panuje zřícenina hradu Michalovice. V Debři odbočíme vlevo, přejedeme železniční přejezd a pokračujeme do Hrdlořez, kam nás dovede prudší, ale nedlouhý kopec. V obci Hrdlořezy se dáme u hospůdky doprava, za kapličkou pak odbočíme vlevo a projedeme uličkou, která nás vyvede na nezpevněnou polní cestu vedoucí až do Bítouchova. Tam se vydáme opět po silnici vpravo ve směru na Malou Bělou.

Cestou můžeme navštívit nedaleké Zvířetice, další zříceninu středověkého hradu, která majestátně vyhlíží nad řekou Jizerou. V Malé Bělé pak na křižovatce za železničním přejezdem odbočíme vlevo, napojíme se na cyklotrasu 241 a jedeme až do Kláštera Hradiště nad Jizerou. Nezapomeňme se zastavit u zázračné studánky, která vyvěrá pod kaplí sv. Stapina na Klokočce. V okolí Klokočky a Kláštera Hradiště nad Jizerou je možné spatřit ze dřeva vytesané sochy, které vznikly v průběhu Mezinárodního sochařského sympozia, konajícího se právě v Klášteře Hradišti. Milovníky zlatavého moku jistě potěší, že se v Klášteře vaří pivo. Místní pivovar stojí na skále, kde byl ve 12. století založen cisterciácký klášter. Dnes se tedy, kromě prohlídky pivovaru, můžeme podívat do asi 30 metrů dlouhé krypty, která dříve sloužila jako hrobka pro příslušníky zdejšího kláštera.

Z Kláštera je to už jen pár set metrů po cyklotrase 223 do Mnichova Hradiště. V Mnichově Hradišti stojí za návštěvu především barokní zámek. V nedaleké kapli sv. Anny najdete dokonce i hrobku Albrechta z Valdštejna.

Po prohlídce zámku se vydáme zpět do Mladé Boleslavi. Za náměstím v Mnichově Hradišti odbočíme na první křižovatce doprava (ulice Svatopluka Čecha), poté se dáme na třetí křižovatce doleva (ulice Na Úvoze) a těsně před hlavní silnicí odbočíme vpravo. Po chvíli se již napojíme na červeno-žlutě značenou cyklotrasu, která nás dovede kolem jezu až k železnému mostu, po němž přejedeme řeku Jizeru. Panelová cesta nás dovede do Ptýrovce, odkud pokračujeme po silnici do obce Branka. Tam se na křižovatce dáme doleva a po necelých třech kilometrech dojedeme po silnici do Malé Bělé, kde opět narazíme na cyklotrasu 241, ale tentokrát se po ní vydáme v druhém směru, a to po proudu řeky Jizery, zpět na hlavní nádraží do Mladé Boleslavi.

Mladá Boleslav

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky
Pátek 29.7.den 25 / 29°Cnoc 15 / 19°C
 
přeháňky
Sobota 30.7.den 19 / 23°Cnoc 14 / 18°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 31.7.den 25 / 29°Cnoc 14 / 18°C