Bezbariérový výlet kolem Zvířetic

Méně náročný výlet (modrý stupeň obtížnosti) do oblasti Mladoboleslavska a ke zřícenině hradu Zvířetice.


Obtížnost trasy pro mechanický vozík: středně náročná, vyžaduje doprovod
Obtížnost trasy pro elektrický vozík: lehká
Vhodnost trasy pro kočárek: ANO
Vhodnost trasy pro seniory: ANO

Itinerář:

Náves ve Zvířeticích – silnice zřícenina Zvířetice (1 km) – 7 Bítouchov (2,5 km) – neznačená polní cesta (3 km) – silnice obec Zvířetice (3,5 km).

Popis trasy:

Parkoviště není vyhrazené pro vozíčkáře, jeho povrch tvoří kameny. Z parkoviště se vydejte vpravo po rovné silnici s hrubým asfaltem. Po 200 m přichází střední klesání, poté odbočte ze silnice vpravo na kamenitou lesní cestu. Odbočka je hnědě značena. Zhruba po 50 m přichází střední klesání po kamenité cestě. Závěr úseku tvoří prudké stoupání o délce 50 m! (kritické místo - foto č. 1).

Ke zřícenině hradu Zvířetice lze dojet i autem, parkoviště však není vyhrazené a povrch je zčásti travnatý a zčásti kamenitý. Přístupová cesta ke zřícenině je dlouhá 150 m, povrch tvoří štěrk a kameny (kačírek), cesta je rovinatá. Do zříceniny vede nově zbudovaný široký most (mírný sjezd), z obou stran dobře přístupný. Povrch mostu je hladký, dřevěný. Uvnitř zříceniny je povrch členitý, travnatý, s úzkými pěšinami. Polovina plochy je rovinatá.

Od zříceniny dále pokračujte po modré turistické značce a kamenité polní cestě s travnatým pruhem uprostřed. Po 2km rovné polní cestě se dostanete na křižovatku s asfaltovou silnicí, kde odbočte vpravo a pak se již dostáváte do Zvířetic. Po 400 m jste zpět na parkovišti.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Hrnčířský dvůr Zvířetice
Hrnčířský dvůr Zvířetice se zabývá tradiční výrobou keramiky na hrnčířském kruhu. Výrobky jsou ručně dekorovány a výpal je prováděn v elektrických pecích.

Zřícenina hradu Zvířetice
Zřícenina raně gotického hradu ze 14. století. Byl chráněn ze tří stran vysokým břehem a hlubokými valy.

Železnice v Podhradí
Modelová
trať, na které jezdí dva funkční modely parních lokomotiv. Přesný jízdní řád a objednávky skupin na tel. 607 131 762.

Řeka Jizera
Řeka Jizera je největším pravostranným přítokem Labe. Pramení na severu Čech u polských hranic a do Labe se vlévá u Lázní Toušeň, cca 10 km od Prahy. Koridorem řeky prochází cyklotrasa Greenway Jizera (cyklotrasa č. 17), propojující Jizerské hory, západní Krkonoše, Český ráj a Polabí s Prahou.

Bakov nad Jizerou

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C