Okolí Mnichova Hradiště: Na Valečov a Drábské světničky

Středně náročný výlet má délku 13 km. Okruh začíná v Dnebohu a zavede vás na Drábské Světničky, Příhrazské skály a hrad Valečov.

Dneboh – (modrá) Drábské světničky – (červená) Krásná vyhlídka – Příhrazy – (žlutá) Černá louže – (modrá) Skalka – (červená) Zásadka – (modrá) Dneboh

Dneboh-Kavčina - v červnu 1928 došlo ve svahu nad obcí k sesuvu půdy. Bylo zničeno 11 usedlostí a ještě dnes tu stojí němí pamětníci pohromy - stromy, které rostou šikmo.

Drábské světničky - drábské světničky tvoří skupina čtyř větších a tří menších skalních bloků, které jsou od sebe odděleny úzkými průrvami. Bývalá skalní pevnost byla vybudována ve 13. století. Na jednotlivých pískovcových blocích byly vystavěny dřevěné stavby, důmyslně zakotvené do skal. Skalní bloky byly navzájem propojeny můstky. Dřevěné stavby byly doplněny světničkami vytesanými do skal, které sloužily především jako zásobárny a sklady. Dodnes se zachovaly zbytky 18 světniček, největší je 7 metrů dlouhá a 4 metry široká svatyně, která byla objevena až v roce 1921. Drábské světničky jsou volně přístupné.

Hradiště Klamorna - pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu najdeme na ostrohu vybíhajícího od plošiny zvané Hrada. Místo bylo osídleno už kolem roku 3000 před naším letopočtem. Najdeme zde charvátské valy, zbytky středověkých staveb a 4 světničky.

Studený průchod - jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie. Název tento průchod dostal pro své velmi chladné ovzduší i v letních měsících

Krásná vyhlídka – pension a restaurace,  vyhlídka přes největší rybník Českého ráje Žabakor

(chráněná přírodní rezervace, významné hnízdiště vodních ptáků) do kraje od Lužických hor až po Krkonoše.

Příhrazské skály – přírodní rezervace s charakteristickým komplexem skalních měst leží na okraji pískovcové skalní plošiny Mužský. Dominantou skalního města je bizardní skalní útvar Kobylí hlava. Jsou zde i zbytky hrádků ze 13. století.

Hynšta - torzo bývalého hrádku se nachází 4 km jižně od Žďáru. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba. V 17. století byl hrádek využíván jako modlitebna českých bratří, kteří se zde ukrývali před svými pronásledovateli.

Valečov – patřil k našim nejrozsáhlejším skalním hradům. První zmínka pochází ze 14. století, v 15. století se stal útočištěm husitských sirotčích vojsk. Majitelé se často střídali a v 1. polovině 18. století byl opuštěn úplně. Prohlídka zříceniny hradu není vhodná pro hodně malé děti a osoby s omezenou pohyblivostí. Kdo nenavštíví samotný hrad, může si v bezprostředním okolí skalních bloků  prohlédnout ve skalách vytesané kamenné světničky. Ty byly ještě koncem 19. století obydleny. V  přírodním amfiteátru  pod hradem se pravidelně v létě koná festival Valečovské kulturní léto.

Mnichovo Hradiště

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C