Zpět

Veřejná vývaziště na Labské vodní cestě začínají přibývat, nově se otevřelo v Káraném

Vývaziště Káraný

První vlaštovkou by se dalo nazvat nové veřejné vývaziště v Káraném na řece Labi. Obec Káraný s pomocí dotace Středočeského kraje tak začaly postupně zaplňovat mezeru, co se týče chybějící infrastruktury pro rekreační plavbu na Labsko-vltavské vodní cestě na území Středních Čech.


Nové vývaziště v Káraném je veřejně přístupné a je určeno výhradně pro krátkodobé stání. Jeho rozměry jsou 12x2 metry a jeho součástí jsou 4 uvazovací zařízení. Kapacita vývaziště je tak dle velikosti plavidel pro 2 až 4 lodě. Celkové náklady na výstavbu vývaziště byly 530.770 Kč. Obec si v roce 2019 zažádala o dotaci Středočeský kraj v rámci Fondu rozvoje doprovodné infrastruktury a získala tak dotaci 500.000 Kč.

„Největší problém byl najít dodavatele. Pořád jsme chtěli molo kovové pontonové, ale cena se dostala vždy nad naše možnosti. Nakonec jsme se nechali přesvědčit na plastové barely. Stejně, než jsme vše vyladili, tak jsme museli kraj požádat o prodloužení termínu. Ten nám vyhověl a na sklonku roku 2020 jsme místo plánovaných betonových základů nechali zaberanit 5timetrové štětovnice. A to už proto, že v místě jsme našli původní dlážděný sjezd do vody, ten jsme celý odkryli.“ uvádí starostka obce Káraný, paní Ing. Barbora Krejčí, Ph.D.

Ve Středních Čechách je na řekách Labe a Vltava však takovýchto „veřejných“ vývazišť pro krátkodobá stání stále velký nedostatek. Snad již brzy se dočkáme dokončení dalších projektů, které jsou v přípravě. Z výše uvedeného dotačního fondu Středočeského kraje je zatím nejdál projekt vývaziště v Lázních Toušeň, který obec přihlásila o dotaci ve stejný rok jako obec Káraný. V roce 2020 se žadatelů o dotaci sešlo dalších 5. Kromě těchto malých vývazišť budou z pohledu plavby zásadní projekty Ředitelství vodních cest ČR, které připravuje projekty velkých přístavišť a vývazišť, včetně ochranných přístavů. Mezi projekty, na které bychom se snad již brzy mohli těšit, patří na Labi např. lokality Nymburk, Poděbrady, Mělník, Kolín, Čelákovice a na řece Vltavě např. Davle.

Informace o vývazišti v Káraném si můžete prohlédnout již i v našem seznamu přístavů, přístavišť a vývazišť ZDE. Pokud tudy poplujete, určitě stojí za to se v tomto místě zastavit a prohlédnout si zajímavé okolí. V pěší dostupnosti odtud najdete např. soutok řek Labe a Jizery. Samotná obec Káraný vám nabízí možnost využít tamního obchodu s potravinami a smíšeným zbožím, točenou zmrzlinou či můžete využít lokálních restaurací. Cca 1,5 km je to odtud přes lávku do Lázní Toušeň, kde se nachází Slatinné lázně, nebo máte možnost koupání v přilehlých jezerech. Pokud si s sebou vezete i jízdní kolo, tak určitě neprohloupíte, protože přímo okolo vývaziště vede páteřní cyklotrasa tzv. Labská stezka. Odtud se můžete podívat např. do 2 km vzdálených Čelákovic, přes další lávku, která se nachází proti proudu řeky, nebo např. do Lysé nad Labem či Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi.
Vytvořeno 23.9.2021 15:56:47 | přečteno 538x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 26.5.den 19 / 23°Cnoc 7 / 11°C
 
plojasno až skoro jasno
Sobota 27.5.den 20 / 24°Cnoc 6 / 10°C
 
plojasno až skoro jasno
Neděle 28.5.den 21 / 25°Cnoc 6 / 10°C