Zpět

Ve Středočeském kraji přibudou nové rekreační přístavy

Tisková konference ŘVC

Ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů a ředitel Středočeských vodních cest Dušan Sahula představili aktuální plány výstavby nových přístavišť a dalších nástrojů podpory rekreační plavby na Labi a Vltavě ve Středočeském kraji. Ředitelství vodních cest ČR koncem roku 2020 začne výstavbu 7 nových veřejných přístavišť, z nichž některé budou sloužit už během letní sezóny 2021. Další přístaviště se projektují. Pro menší obce, kluby, kempy a restaurace připravil Středočeský kraj dotační program. Těmito nástroji bude podpořeno širší využívání Labe a Vltavy pro turistiku a rekreaci.

„Zajištění kvalitní veřejné sítě přístavišť pro rekreační plavbu je jednou z priorit ministerstva dopravy na vodních cestách, a proto Ředitelství vodních cest v koordinaci se Středočeským krajem připravilo rozsáhlý program výstavby série přístavišť pro malá rekreační plavidla i osobní lodě ve městech a obcích, podporující regionální turistický ruch a rekreační plavbu. Navazujeme tak na úspěšně vybudované přístavy a přístaviště na Baťově kanále i na Vltavě u Českých Budějovic, jejichž intenzivní využívání dokládá zájem veřejnosti o trávení svého volného času na palubě lodí. Na přelomu letošního a příštího roku zahájíme výstavbu 11 nových přístavišť, z nichž 7 je ve středních Čechách, konkrétně v Mělníku, Brandýse nad Labem, Čelákovicích, Nymburce, Poděbradech, v Kolíně a na Vltavě v Davli,“ uvedl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR. „Na dalších 7 místech se dnes přístaviště projektují, věřím, že v roce 2021 tak začneme práce i v dalších obcích. Všechna přístaviště mají přípojky elektrické energie i pitné vody a vytvoří tak bezpečné zázemí pro návštěvu okolí vodní cesty i přenocování s lodí během dovolené,“ dodal.

V plánu je ruku v ruce s pokračováním výstavby v dalších lokalitách vybudovat také síť servisních center pro zajištění ekologického provozu vodní dopravy, jako je odběr odpadních vod, tankování pohonných hmot apod. Projektuje se i doplnění čekacích stání pro malá plavidla u plavebních komor i sjezdů do vody pro spouštění plavidel.

„Pro plný rozvoj rekreační plavby a turistický ruch také na středním Labi je nutná základní síť rekreačních přístavišť. Dobrou zprávou je, že realizace prvních zahájí Ředitelství vodních cest ČR ještě v letošním roce. Tímto bude dosaženo obsluhy nejvýznamnějších turistických lokalit na středočeském Labi a Vltavě. Velice se těším na rekreační přístav pod červenými hradbami v Nymburce nebo pod mělnickým zámkem na soutoku Labe a Vltavy. Středočeský kraj také podporuje rozvoj rekreační plavby, a to dotací pro výstavbu vývazišť rekreačních lodí. Jedná se o dotaci vhodnou pro menší obce, sportovní kluby, kempy, restaurace a další, které provozují činnost v turisticky atraktivních lokalitách na Labi. Z dotace je možné hradit například projektovou dokumentaci, stavební práce a pořízení plovoucího mola. V loňském roce proběhlo první kolo tohoto dotačního titulu, díky kterému budou realizována vývaziště v Lázních Toušeň a Káraném. Věřím, že středočeské Labe i Vltava se stanou stejně turisticky atraktivními lokalitami jako to vidíme na Baťově kanále nebo na jihočeské Vltavě,“ říká radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl.

Středočeský kraj podporuje rozvoj rekreační plavby, a to dotací pro výstavbu plovoucích vývazišť. Jedná se o dotaci vhodnou pro menší obce, sportovní kluby, kempy, restaurace a další, kteří provozují činnost v turisticky atraktivních lokalitách na Labi. Z dotace je možné hradit například projektovou dokumentaci, sta­vební práce a pořízení plovoucího mola. V loňském roce proběhlo první kolo tohoto dotačního titulu, díky kterému budou realizovány vývaziště v Lázních Toušeň a Káraném. Odkaz: Středočeský Fond rozvoje doprovodné infrastruktury

„Strategickým projektem příštích let je výstavba lodního zdvihadla Slapy, jež odstraní současnou překážku pro pohodlnou plavbu větších lodí i dosavadní složitý převoz lodí po souši traktorem. Věřím, že během následujících necelých 2 let se podaří dokončit projektovou dokumentaci a zahájit stavbu tak, aby byla v roce 2025 dokončena a překonání přehradní hráze bylo pohodlné a bez dlouhého čekání, jako dnes,“ doplnil Lubomír Fojtů.

Zdroj: Ředitelství vodních cest ČR  


2020/09 Připravovaná přístaviště ŘVC - vizualizace

Ředitelství vodních cest ČR koncem roku 2020 začne výstavbu nových veřejných přístavišť, z nichž některé budou sloužit už během letní sezóny 2021. Další přístaviště se projektují. Labská vodní cesta • Mělník - předpokládaná realizace 2020/2021 • Brandýs nad Labem – předpokládaná realizace 2020/2021 • Čelákovice – předpokládaná realizace 2020/2021 • Nymburk – předpokládaná realizace 2020/2021 • Poděbrady – předpokládaná realizace 2020/2021 • Kolín – předpokládaná realizace 2020/2021 • Neratovice – Lobkovice – předpokládaná realizace 2022/2023 • Kostelec nad Labem – předpokládaná realizace 2022/2023 • Lysá nad Labem – předpokládaná realizace 2022/2023 • Oseček – předpokládaná realizace 2021/2022 Vltavská vodní cesta • Davle – předpokládaná realizace 2021 • Klecánky – předpokládaná realizace 2022 • Štěchovice – předpokládaná realizace 2022 • Kamýk nad Vltavou – předpokládaná realizace 2023/2024 Více informací o plánovaných přístavištích na: http://www.rvccr.cz/strategicke-zamery-a-stavby
Mělník (Zdroj ŘVC)

Mělník (Zdroj ŘVC)

 
Brandýs nad Labem (Zdroj ŘVC)

Brandýs nad Labem (Zdroj ŘVC)

 
Čelákovice  (Zdroj ŘVC)

Čelákovice (Zdroj ŘVC)

 
Čelákovice. (Zdroj ŘVC)

Čelákovice. (Zdroj ŘVC)

 
Nymburk (Zdroj ŘVC 2020)

Nymburk (Zdroj ŘVC 2020)

 
Poděbrady marina (zdroj ŘVC)

Poděbrady marina (zdroj ŘVC)

 
Kolín (Zdroj ŘVC 2020)

Kolín (Zdroj ŘVC 2020)

 
Kolín. (Zdroj ŘVC 2020)

Kolín. (Zdroj ŘVC 2020)

 
Neratovice (Zdroj ŘVC)

Neratovice (Zdroj ŘVC)

 
Lysá nad Labem (Zdroj ŘVC)

Lysá nad Labem (Zdroj ŘVC)

 
Oseček (Zdroj ŘVC)

Oseček (Zdroj ŘVC)

 
Davle (Zdroj ŘVC)

Davle (Zdroj ŘVC)

 
Štěchovice (Zdroj ŘVC)

Štěchovice (Zdroj ŘVC)

 
Klecánky (Zdroj ŘVC)

Klecánky (Zdroj ŘVC)

 
Kamýk nad Vltavou (Zdroj obec Kamýk nad Vltavou)

Kamýk nad Vltavou (Zdroj obec Kamýk nad Vltavou)

 
Přístaviště ŘVC ČR

Přístaviště ŘVC ČR

 
 
Vytvořeno 23.9.2020 16:25:55 | přečteno 1037x | aleksandra.tomska

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Úterý 26.9.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Středa 27.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
Čtvrtek 28.9.den / °Cnoc / °C