Zpět

V Poděbradech byla zahájena výstavba veřejných přístavišť

Přístaviště Poděbrady 1

Dne 10. listopadu 2022 byla ve středních Čechách zahájena stavba dalších veřejných přístavišť pro rekreační plavbu. V lázeňském městě Poděbrady chce investor stavby Ředitelství vodních cest ČR nabídnout turistům možnost zakotvení malých rekreačních plavidel přímo v centru města, a to zcela zdarma. Plovoucí mola budou bezbariérová a budou nabízet možnost doplnit do lodí vodu a elektřinu prostřednictvím odběrných sloupků. Souběžně s tím je budováno přístaviště i pro osobní lodní dopravu. Projekt je součástí programu výstavby veřejných přístavišť na vodní cestě pro podporu rekreační plavby, který Ředitelství vodních cest ČR dlouhodobě realizuje.


„Poděbrady jsou krásným lázeňským městem, které stojí za to navštívit. Turisté na malých lodích měli doposud problém s tím, kde svou loď zakotvit a vyrazit na břeh. To se ale změní vybudováním přístaviště pro malá plavidla, které vyrůstá na levém břehu Labe před silničním mostem. Obliba rekreační plavby roste a my chceme, aby si turisté mohli užít nejen plavbu, ale také poznávat okolní krajinu včetně třeba klidného posezení v kavárně na poděbradské promenádě,“ říká Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR, které je investorem a budoucím provozovatelem přístavišť. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku.

Nové molo pro rekreační lodě bude mít délku přes 72 metrů a umožní vyvázání až 14 malých lodí k 7 šikmým výložníkům. „Plovoucí molo je připevněno k vysokovodním dalbám a speciální uchycení umožňuje jeho pohyb nahoru a dolů tak, jak se mění výška hladiny. Molo tak není nutné před příchodem povodně demontovat,“ říká Jan Zeman, vedoucí projektu z divize 6 společnosti Metrostav a.s. Ani proudící voda za povodní přístaviště neohrozí, protože výložníky jsou právě pro tuto situaci díky sklápěcímu mechanismu uzpůsobené.

Molo pro osobní lodní dopravu bude umístěno na pravém břehu Labe, těsně za silničním mostem. Bude tvořeno ocelovým plovoucím molem o rozměrech 9 x 4 m, obdobným jako již dnes je na hladině Labe v Kolíně, Nymburku či v Čelákovicích. Pro nástup a výstup cestujících z lodí budou sloužit dvě výškové úrovně mola, které tak lépe vyhoví plavidlům s různou výstupní výškou paluby. Můstek je vybaven úvaznými prvky pro vyvázání plavidla do délky 85 metrů a lávkou na břeh délky 9,3 m pro bezbariérový přístup.

Na obou přístavištích je stání povolené až 48 hodin zdarma a pomocí přístavní karty bude možné z odběrných sloupků čerpat elektřinu a vodu. Obě mola budou pro bezpečný provoz osvětlena. Mola mají konstrukci, která umožní jejich trvalé ponechání na místě i přes zimu a bezpečně odolá i největším povodním na Labi.

„Stavba přechodně ovlivní provoz na přilehlých cyklostezkách, který bude omezen pouze na nezbytně nutný čas po dobu stavebních prací,“ říká Roman Krupička, manažer projektu z Labské strojní a stavební společnosti.

Stavební náklady ve výši 6,47 mil. Kč bez DPH v případě přístaviště pro osobní lodní dopravu a 26,35 mil. Kč bez DPH u přístaviště pro malá plavidla financuje Státní fond dopravní infrastruktury. Stavbu přístaviště osobní lodní dopravy realizuje LABSKÁ strojní a stavební společnost, s.r.o. a přístaviště pro malá plavidla staví společnost Metrostav, a.s.


Zdroj: Ředitelství vodních cest ČR

2022/11/10 Zahájení stavby veřejného přístaviště v Poděbradech

Přístaviště Poděbrady 1

Přístaviště Poděbrady 1

 
Přístaviště Poděbrady 2

Přístaviště Poděbrady 2

 
Přístaviště Poděbrady 3

Přístaviště Poděbrady 3

 
Přístaviště Poděbrady 4

Přístaviště Poděbrady 4

 
 
Vytvořeno 11.11.2022 14:37:52 | přečteno 703x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Středa 20.9.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
plojasno až skoro jasno
Čtvrtek 21.9.den 26 / 30°Cnoc 13 / 17°C
 
Pátek 22.9.den / °Cnoc / °C