Zpět

V Lužci nad Vltavou odstranili železniční most, nový se bude zvedat.

Zeleznicni most Luzec 1 2

V úterý 6. listopadu 2019 byl snesen 83 tunový železniční most z roku 1905 vedoucí přes Hořínský plavební kanál, aby uvolnil místo novému mostu s unikátním zvedacím mechanismem. Nový zdvižný most umožní zvednutí až o 2,5 m pro dosažení výšky 7 m pro plavbu větších nákladních a osobních lodí. Nový most bude hotový do června roku 2020 a bude první svého druhu v České republice. 

Tento způsob řešení železničního mostu umožní jednak zvýšení parametrů Vltavské vodní cesty mezi Mělníkem a Prahou pro převedení nákladní dopravy ze silnic na vodní dopravu a zachování osobní železniční dopravy do Lužce nad Vltavou, jejíž objednatelem je Středočeský kraj. Železniční most bude sice vybaven závorami, ale přednost budou mít osobní vlaky, které jezdí podle jízdního řádu, zatímco lodě mohou počkat na zvednutí mostu na čekacích stáních.

Nový ocelový most bude obdobného vizuálního provedení jako původní most a díky zdvižnému charakteru mostu nedojde k žádné změně úrovně ani polohy železniční tratě v blízkosti obytné zástavby obce. Opětovné zprovoznění železniční dopravy je plánováno na červenec 2020. Ovládání všech zdvižných mostů na Hořínském plavební kanále bude řízeno dálkově z 6 km vzdáleného velínu na plavební komoře Hořín.


Demontáž starého železničního mostu v Lužci

Vizualizace nového železničního mostu v Lužci

Vizualizace nového železničního mostu v Lužci

 
Demontáž železničního mostu

Demontáž železničního mostu

 
 
Vytvořeno 12.11.2019 15:07:26 | přečteno 289x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Středa 27.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 28.9.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C
 
Pátek 29.9.den / °Cnoc / °C