Zpět

První zdvihací silniční most v kraji osadili ve Vraňanech

Ve středu 22. dubna byl na hořínském kanálu ve Vraňanech na Mělnicku osazen nový zdvihací most o délce 20 metrů. Pro chodce a auta by měl být v provozu již začátkem léta. Použitou technologií se bude jednat o první zdvihací silniční most na území Středočeského kraje.

Původní most byl úzký a nedosahoval dostatečné podjezdné výšky, proto jej Ředitelství vodních cest vyměnilo v rámci komplexních úprav vltavské vodní cesty mezi Mělníkem a Prahou. Ačkoliv loni zbouraný most nebyl obloukový, na základě požadavku památkářů nový most obloukový je, protože většina původních mostů na kanálu byla obloukové konstrukce. Všechny zdejší nové mosty zachovávají základní tvar příhradových mostů, ale mají moderní svařovanou konstrukci. Původní mosty byly nýtované.

Montáž ocelového mostu prováděli technici přímo z lodi, na které most přivezli a usazoval jej speciální jeřáb. Následně bude most opatřen vozovkou, zábradlím a bude provedena instalace hydraulické technologie umožňující zvednutí mostu až o několik metrů. Most bude řízený na dálku z velínu v Hoříně. 

Investice Ředitelství vodních cest do modernizace vltavské vodní cesty pomůže nejenom lodní dopravě, ale také znamená významný přínos pro obce na Mělnicku, přes které Vraňansko-hořínský plavební kanál prochází. Díky investici bude na kanále vyměněno sedm silničních a jeden železniční most, z nichž šest mostů bude zdvižné konstrukce.

 


Vraňany - zdvihací silniční most

Vraňany 1

 

Vraňany 2

 

Vraňany 3

 

Vraňany 4

 
 
Vytvořeno 24.4.2020 14:56:50 | přečteno 91x | aleksandra.tomska

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Pondělí 8.11.den 7 / 11°Cnoc 2 / 6°C
 
polojasno až zataženo
Úterý 9.11.den 8 / 12°Cnoc 0 / 4°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.11.den 7 / 11°Cnoc -1 / 3°C