Zpět

Projekt lodního zdvihadla Slapy se posouvá do další fáze

Vizualizace lodního zdvihadla Slapy

Ambiciózní projekt Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) na výstavbu lodního zdvihadla na vodní přehradě Slapy se posouvá do další fáze. Ředitelství vodních cest oznámilo konání předběžné tržní konzultace (PTK) k veřejné zakázce „Lodní zdvihadlo Slapy – Projektová dokumentace pro stavební povolení, zadávací dokumentace a zajištění souvisejících činností“.

Cílem této zakázky je oznámit potenciálním dodavatelům záměr zadání zakázky na přípravu a realizaci této stavby a zároveň získat od dodavatelů zpětnou vazbu, co se týče proveditelnosti tohoto technicky náročného díla. Zadavatel uvažuje stavbu realizovat převážně metodou Design-Build, což znamená, že výsledný dodavatel dílo nejen navrhne, ale i postaví. Předmětem PTK je tak vymezení rozhraní stavby, která bude realizována prostřednictvím Design-Build metody a tradiční Design-Bid-Build metody (tj. zvlášť zakázka na přípravné dokumentace a zvlášť zakázka na stavbu). Předpokládané investiční náklady stavby jsou 2,4 mld. Kč a předpokládaná doba výstavby od zahájení stavebních prací bude 3 roky.

Hráz vodní přehrady Slapy je z pohledu malých plavidel poslední překážkou na cestě mezi Mělníkem a Českými Budějovicemi. V současné době je možné tuto bariéru překonat pouze vytažením lodi a převezením na speciálním valníku za traktorem. Parametry lodí, které je možné takto přepravit jsou však rozměrově omezené. Tuto službu zajišťuje správce vodního toku – Povodí Vltavy.

Nové zdvihadlo Slapy by kromě malých plavidel mělo umožnit cestu i pro velké lodě (až do hmotnosti 300 tun), např. parníky, které při své cestě z Prahy musejí končit svou plavbu pod hrází v přístavišti Třebenice.

Podrobnosti k této zakázce naleznete na webových stránkách ŘVC zde.
Vytvořeno 30.8.2021 14:34:54 | přečteno 273x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky
Úterý 16.5.den 15 / 19°Cnoc 5 / 9°C
 
oblačno
Středa 17.5.den 12 / 16°Cnoc 8 / 12°C
 
Čtvrtek 18.5.den / °Cnoc / °C