Zpět

Představujeme další nové veřejné vývaziště na Labi

Vývaziště Lázně Toušeň

Kdo se rád plaví na lodi po Labi, tak je jistě obeznámen s nedostatkem infrastruktury, která by umožňovala se bezpečně uvázat u břehu. Tento stav se ale postupně stává minulostí. Obdobně jako v Káraném se postaral městys Lázně Toušeň (na protějším břehu) o výstavbu obecního mola, tedy veřejného vývaziště, které je zdarma dostupné pro všechny uživatele vodních cest a jejich malá rekreační plavidla.

Městys Lázně Toušeň vypracoval a zrealizoval projekt veřejného vývaziště v říčním kilometru 868,3, čímž doplnil chybějící infrastrukturu pro vyvázání malých rekreačních plavidel podél toku Labe ve středních Čechách. Jedná se o segmentové, pontonové molo s příhradovou lávkou. Je vyrobeno z oceli s vysokou odolností a jeho celková délka je 12 metrů (skládá se ze dvou segmentů po 6 metrech). Maximální zatížení mola je 7,5 t a je určeno výhradně pro vyvazování malých plavidel. Mola jsou opatřena opěrnými prvky proti odírání lodi o molo. Na každém mole po dvou kusech. Molo je určeno výhradně pro vyvazování nejvýše 1 malého plavidla do maximální délky 14 m a výtlaku 20 t nebo více menších plavidel za sebou o ekvivalentním výtlaku. Za tímto účelem, je molo vybaveno vyvazovacími prvky a opěrnými sloupy.

Vývaziště bylo otevřeno 4. 10. 2021 a celou letošní plavební sezónu tak slouží svým uživatelům. Celkové náklady na realizaci činily 982 620,- Kč, přičemž Středočeský kraj poskytl dotaci ze svého fondu na rozvoj doprovodné infrastruktury ve výši půl milionu korun. Správcem zůstává i nadále městys Lázně Toušeň, který zde nabízí možnost (pouze) krátkodobého vyvázání malých rekreačních plavidel, a to zcela zdarma. Při návštěvě Lázní Toušeň můžete zavítat např. do slatinných lázní, nebo můžete využít pro objevování okolí tamní cyklostezky –⁠ Lázně Toušeň jsou křižovatkou Labské stezky a Greenway Jizera.

Vytvořeno 6.9.2022 16:15:14 | přečteno 948x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Úterý 26.9.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C
 
plojasno až skoro jasno
Středa 27.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 28.9.den 22 / 26°Cnoc 9 / 13°C