Zpět

Práce na stavbě nového veřejného přístaviště v Mělníku zahájeny

Vizualizace přístaviště Mělník

V pondělí 28. února 2022 zahájilo Ředitelství vodních cest ČR práce na stavbě nového přístaviště pro rekreační plavbu na Labi v Mělníku. Hotové by mělo být do konce letošního roku. V první fázi probíhá příprava výrobní dokumentace a ocelových konstrukcí daleb a mol v dílnách. Na staveniště vyrazí stroje koncem dubna.


Mělník jako historické město láká výletníky na řadu památek jako je mělnický zámek, kostel svatého Petra a Pavla s kostnicí, památkově chráněné centrum, vinařství nebo vyhlídka na soutok Labe a Vltavy. Na tomto soutoku největších českých řek dosud bezpečné a pohodlné veřejné přístaviště pro rekreační plavidla chybělo.

Přístaviště se bude nacházet „pod zámkem“ v místní části Rybáře v sousedství mostu Josefa Straky, po kterém řeku Labe přechází Vltavská cyklostezka a na ni na pravém břehu řeky Labe navazuje Labská stezka. Obě stezky patří mezi nejnavštěvovanější cyklotrasy v Česku.

Přístaviště bude sloužit pro krátkodobé stání až 20 rekreačních plavidel do délky 20 metrů. Plavidla se budou moci připojit na elektrickou energii nebo doplnit zásobu pitné vody pomocí 6 odběrných sloupků.  Přístaviště je tvořeno hlavním plovoucím molem o délce 104 metrů a šířce 2,5 metru a je kotveno na 6 vysokovodních trubkových dalbách. Dalby umožňují, aby přístaviště bezpečně přestálo na svém místě i největší povodně. Součástí mola je 10 plovoucích výložníků osazených šikmo ve směru proudu, u kterých budou plavidla vyvázána. Součástí projektu je také sjezd do vody o šířce 5,8 metru, který umožní bezpečné spouštění a vytahování plavidel.

Na druhém břehu se nachází zámecký park Hořín a v docházkové vzdálenosti je také unikátní zdymadlo na Vraňansko-hořínském plavebním kanále.

Město Mělník plánuje vybudovat v návaznosti na přístaviště sluneční lázně pro příjemný odpočinek u řeky a plánuje zde pořádat různé kulturní akce. Součástí areálu bude také sociální zařízení a zázemí pro cyklisty jako dobíjecí stanice pro elektrokola, stojany na kola, informační cedule a možnost odpočinkového posezení.

Postavené rekreační přístaviště zvýší turistickou atraktivitu města Mělníka a umožní veřejné krátkodobé kotvení – to znamená že rekreační lodě nově zakotví na Mělníku zdarma až na 48 hodin. Turisté na Labi, kteří dříve místem jen proplouvali, budou moci pohodlně vyvázat svou loď a jít poznávat toto jedinečné královské město. S lodí zde také bezpečně přečkají noc, bez obav z kolísání hladiny, s pohodlným přístupem celé rodiny na břeh a napájení veškeré spotřeby elektrické energie lodě ze břehu.

Ucelená síť přístavišť, kterou plánuje Ředitelství vodních cest postavit na středočeských vodních cestách, zvýší atraktivitu významných turistických lokalit jako je Kolín, Poděbrady, Nymburk, nebo právě Mělník a také zlepší možnosti turistické plavby – nově bude možné zakotvit na turisticky atraktivních místech bezpečně a bezplatně. To ocení jak majitelé rekreačních plavidel, tak zejména turisté, kteří si půjčí loď z půjčoven a stráví svou dovolenou na vodách Labe a Vltavy.


Zdroj fotografií - vizualizace přístaviště Mělník: ŘVC ČR


Vizualizace přístaviště Mělník

Vizualizace přístaviště Mělník

Vizualizace přístaviště Mělník

 
 
Vytvořeno 21.3.2022 9:55:50 | přečteno 1006x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

plojasno až skoro jasno
Neděle 4.6.den 21 / 25°Cnoc 6 / 10°C
 
přeháňky
Pondělí 5.6.den 20 / 24°Cnoc 12 / 16°C
 
občasný déšť
Úterý 6.6.den 16 / 20°Cnoc 10 / 14°C