Zpět

Labská stezka stoupá na oblibě

Trasování podél Labe klidnou přírodou

Vodní cesty jsou oblíbeným místem pro rekreaci a sport, o tom není pochyb. Svědčí o tom i využívanost cyklostezek podél řek a ne jinak je tomu i na tzv. Labské stezce. V současné době se nejoblíbenější úsek této stezky na území Středočeského kraje nachází mezi městy Nymburk a Poděbrady. Letos byl na této cyklostezce zaznamenán dokonce rekord, co se týče využívanosti. K vyššímu zájmu o sport a rekreaci podél Labe zcela určitě přispěla situace okolo epidemie koronaviru, která omezila možnosti cestování za hranice a plného využívání služeb k jiným způsobům trávení volného času. Letos jsme tak na této stezce zaznamenali za měsíc květen celkem 43.406 návštěvníků, což je oproti loňskému roku, kdy navštívilo tuto oblast 25.457 návštěvníků, nárůst o neuvěřitelných 71%. Počet cyklistů za tento měsíc stoupl oproti loňskému roku o 52% na 24.614 návštěvníků. Z hlediska denní návštěvnosti byla nejvytíženějším dnem poslední sobota v květnu (30. 5. 2020), kdy byl zaznamenán pohyb cca 2,5 tisíce osob, z čehož cca 1,6 tisíc tvořili cyklisté.

Labská stezka je oblíbená i díky tomu, že je vybudována z kvalitního asfaltového povrchu a nachází se dokonce po obou březích řeky. Mezi uživateli tak lze spatřit nejen cyklisty a chodce, ale také in-line bruslaře, jezdce na koloběžkách, rodiče s kočárky apod. Zpříjemnit si trávení volného času lze i návštěvou některého z mnoha restauračních podniků, které se podél stezky nachází.  Prostředí Labské stezky je příjemné i díky stínu z okolních stromů, které se nacházejí ve velké části trasy. O atraktivitě Labské stezky se můžete přesvědčit i díky obrázkům v námi přiložené fotogalerii.

Kromě lokálního významu je tato cyklostezka zařazena do mezinárodního produktu Labské stezky vedoucí z našeho území až do Německa a též je tudy vedena mezinárodní cyklotrasa EuroVelo 4, která svojí celkovou délkou cca 4 tisíce km protíná Evropu od západu z Francie až na východ do Ukrajiny. Z pohledu ČR je brána Labská stezka jako dálková páteřní trasa, a proto je záměrem Středočeského kraje a dotčeným měst tuto cyklostezku dále rozvíjet a stavět další úseky, zejména tam, kde je trasa vedena po nekvalitních nezpevněných cestách či komunikacích se silničním provozem. Čerstvě po otevření je nový úsek cyklostezky, který bude cyklisty vyvádět z města Mělník směrem proti proudu řeky Labe. Navázat by na něj měla stavba Středočeského kraje, který má v plánu ještě letos postavit další úsek Labské stezky, a to mezi mělnickým cukrovarem a bývalým zdymadlem Hadík. Tato stavba naváže na již postavený úsek do obce Kly (taktéž stavba Středočeského kraje). Ze sousední obce Tuhaň by z pozice kraje měla být taktéž ještě letos započata stavba dalšího úseku přes Neratovice až do obce Kozly. Pro zbylý úsek do Kostelce nad Labem, kde je Labská stezka v parametrech asfaltové cyklostezky již hotová, má Středočeský kraj již zpracovanou projektovou dokumentaci a připravuje podání žádosti o stavební povolení. Stavbu i tohoto úseku tak zahájí v dohledné době. Rozvoj Labské stezky aktuálně intenzivně probíhá i v sousedním Ústeckém kraji.

Pokud tedy rádi trávíte čas v prostředí českých řek a projížďku na lodi rádi občas vyměníte za jízdní kolo či jiné sportovní vybavení, Labskou stezku můžeme vřele doporučit.


Podél Labe

Nymburk - místo plánovaného chráněného přístavu

Nymburk - místo plánovaného chráněného přístavu

 
Na obzoru Nymburk

Na obzoru Nymburk

 
Labská stezka lemovaná stromy

Labská stezka lemovaná stromy

 
Cyklostezka v Poděbradech

Cyklostezka v Poděbradech

 
Možnost podívat se k soutoku Labe a Cidliny

Možnost podívat se k soutoku Labe a Cidliny

 
Návštěvnost Labské stezky u soutoku Labe s Cidlinou

Návštěvnost Labské stezky u soutoku Labe s Cidlinou

 
 
Vytvořeno 4.6.2020 9:05:03 | přečteno 1194x | aleksandra.tomska

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Čtvrtek 28.9.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 29.9.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
oblačno
Sobota 30.9.den 19 / 23°Cnoc 13 / 17°C