Zpět

Kam na paddleboard a za hezkou přírodní scenérií? No přece do středních Čech!

Paddleboard

Paddleboarding patří mezi vodní sporty, který může díky jeho jednoduchosti provozovat úplně každý. Stačí jen nastoupit a pomocí pádla se dát do pohybu. A vodních ploch k prozkoumání je ve středních Čechách víc než dost. Navíc díky tomu, že se jedná o nemotorové plavidlo, tak vás jeho provoz nebude stát téměř nic.

Co to je paddleboarding?

Jedná se o vodní sport původem z Havaje, kdy jezdec stojí na plovoucím prkně (paddleboardu) a k pohybu vpřed používá dlouhého pádla. Též se tento sport označuje anglickou zkratkou SUP (Stand Up Paddle = pádlování ve stoje). Svou oblibu si u lidí získal díky jeho prospěšnosti na lidské zdraví, protože se jedná o aerobní sport a dochází při něm k rovnoměrnému procvičování celého těla. SUP se zařadil i mezi vrcholové sporty a v roce 2013 byla založena Česká federace stand up paddle (ČFSUP).

Kam ve středních Čechách na paddleboard? 

Pokud paddleboard přímo vlastníte, můžete využít téměř jakoukoliv klidnou vodní plochu, pokud to není v daném místě vysloveně zakázáno. Pokud jste úplní začátečníci, tak si jej nemusíte hned kupovat a složitě jej přepravovat. Díky tomu, že jeho obliba u lidí stále stoupá, půjčovny paddleboardů naleznete prakticky na každé větší řece, přehradě nebo jezeře. Zde uvádíme seznam míst ve středních Čechách, kde si jej můžete půjčit.

Slapská přehrada

Kde jinde si užít sportovní vyžití a rekreaci než tady. Krásné pláže, zázemí kempů s občerstvením a dobře vybavené půjčovny.

Orlická přehrada

Vodní nádrž Orlík je oblíbená zejména pro plavbu plachetnic. Široká vodní plocha však nabízí i dobré podmínky pro paddleboardy.

Labe

Široká a klidná řeka díky plavebním stupňům nabízí optimální podmínky pro projížďku na paddleboardu. Zároveň máte možnost využít zázemí a služeb velkých polabských měst.

Berounka

Vodácká řeka Berounka nabízí i úseky s téměř stojatou vodou, kde můžete kromě kánoí vyzkoušet i paddleboard. Oko potěší zároveň velmi pěkná okolní scenérie. 

Sázava

Oblíbená vodácká řeka nedaleko Prahy. Ano i zde si můžete půjčit paddleboard. 

Jizera

Méně známá vodácká řeka, která nabízí mnoho prostoru k vodním sportům.

Bezpečnost na paddleboardu. Zopakujte si pravidla plavebního provozu. 

Paddleboard není jen sportovní vybavení, ale také plavidlo. Proto nezapomínejte, že i na něj se vztahují pravidla plavebního provozu. S tímto nemotorovým plavidlem můžete plout téměř všude na vodních cestách, s výjimkou míst, kde je to vysloveně zakázáno. Zákaz plavby paddleboardů platí zpravidla tam, kde to může být nebezpečné. Jsou to místa u jezů a zdymadel, ve vyhrazených vodních plochách pro motorová sportovní plavidla, ve vymezených vodních plochách pro koupání, nebo např. v centru Prahy (vzhledem k silnému provozu velkých lodí). Přesné informace si můžete ověřit na webu Státní plavební správy www.plavebniurad.cz

Základní pravidla pro bezpečné provozování paddleboardingu můžete shlédnout v tomto krátkém instruktážním videu od Státní plavební správy: ZDE.

Pravidla pro bezpečnost na paddleboardech shrnuje toto Desatero pro paddleboardy:
1. řeka je vodní cesta a obdobně jako na silnici tady platí Pravidla plavebního provozu;
2. paddleboard je plavidlo a musí také dodržovat Pravidla plavebního provozu;
3. velká osobní nebo nákladní loď obtížně manévruje i zastavuje, proto nekřižte její dráhu na krátkou vzdálenost;
4. kapitán velké lodi nemusí přes nástavby plavidla vůbec vidět blízko se pohybující paddleboard, proto zachovejte bezpečnou boční vzdálenost;
5. plachetnice plující pod plachtami má přednost před všemi malými plavidly, včetně paddleboardu;
6. při potkávání s kanoí, veslicí nebo jiným paddleboardem plujte vpravo;
7. ponechejte volný střed řeky pro provoz motorových plavidel;
8. plavce obeplujte ve vzdálenosti alespoň 3 m;
9. žluté bóje tvoří vymezenou vodní plochu pro specifické činnosti. Vplouvat do nich v provozní době je zakázané
a nebezpečné;
10. v noci a za snížené viditelnosti je plavba nebezpečná. Když už plujete, tak s předepsaným bílým světlem viditelným ze všech stran.

Tak co, už jste nabrali dostatek informací, abyste paddleboard šli vyzkoušet? Směle do toho!
Vytvořeno 17.7.2022 7:02:28 | přečteno 3039x | patrik.macho

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Čtvrtek 28.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 29.9.den 23 / 27°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Sobota 30.9.den 19 / 23°Cnoc 13 / 17°C