Zpět

Bezpečnost na zamrzlých vodních plochách

Berounka

V zimních měsících je omezen provoz rekreační plavby na naších řekách, ale nízké teploty s sebou přináší i jiný druh radovánek. Děti i dospělí vyrážejí na zamrzlé rybníky, jezera, přehrady ale i řeky a potoky, což představuje určitá rizika. Hasiči a záchranáři nedoporučují vstupovat zejména na tekoucí vody. Ačkoliv se může zdát, že je koryto celé zamrzlé, tloušťka ledu nebude všude stejná. Část toku, kde je proud silnější nebo v místech přítoku a odtoku se riziko propadnutí zvyšuje. Nedoporučuje se vstupovat na led o tloušťce menší než 25 cm, uvádí Vodní záchranná služba ČČK, z.s. v Zásadách pohybu po zamrzlé vodní ploše.


ZÁSADY POHYBU PO ZAMRZLÉ VODNÍ PLOŠE

  • Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 25 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!

  • Při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.

  • Po ledové ploše se nepohybujte ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu vedoucí k náhlému prasknutí.

  • Při pohybu po zamrzlé vodě se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost cca 5m a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.

  • Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše s výhodou využívejte pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).

  • Doporučujeme dále osobní záchranné pomůcky využívané v severských státech – tzv. Ice Picks (rýpadlo). Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí (jakoby z běžecké hůlky) přivázané k zápěstí pro případ potřeby. Taková pomůcka nám umožní, ve většině případů, samostatně se vyšplhat z propadlého ledu zpět.

  • S výhodou si s sebou při chůzi čí jízdě po zamrzlé hladině vezměte pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet (prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).

  • Při plánované cestě na zamrzlou vodní plochu využijte oblečení z umělých vláken (tzv.funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.

  • Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody po propadnutí je v prvé řadě nutné nejdříve uvědomit složky IZS (Integrovaný Záchranný Systém) linky 112 nebo 150 a 155. K okraji propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost velice opatrně, s využitím co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.

  • Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu Zdravotnické záchranné služby (l.155). Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.

Ing. Radek Turin, DiS
Instruktor-specialista hladinové služby – VZS ČČK Brno-střed
diplomovaný zdravotnický záchranář
Mgr. Jan Sedláček
Instruktor-specialista hladinové služby – VZS ČČK Praha 6
absolvent FTVS UK

Zde i pro mladší Desatero bezpečného chování na ledu

desatero led

Zdroj Vodní záchranná služba ČČKVytvořeno 8.1.2020 9:59:46 | přečteno 432x | aleksandra.tomska

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Čtvrtek 28.9.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 29.9.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
oblačno
Sobota 30.9.den 19 / 23°Cnoc 13 / 17°C