Dne 10. listopadu 2022 byla ve středních Čechách zahájena stavba dalších veřejných přístavišť pro rekreační plavbu. V lázeňském městě Poděbrady chce investor stavby Ředitelství vodních cest ČR nabídnout turistům možnost zakotvení malých rekreačních plavidel přímo v centru města, a to zcela zdarma. Plovoucí mola budou bezbariérová a budou nabízet možnost doplnit do lodí vodu a elektřinu prostřednictvím odběrných sloupků. Souběžně s tím je budováno přístaviště i pro osobní lodní dopravu. Projekt je součástí programu výstavby veřejných přístavišť na vodní cestě pro podporu rekreační plavby, který Ředitelství vodních cest ČR dlouhodobě realizuje.
Dne 29. září 2022 se uskutečnil v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře 9. ročník soutěže Stavba roku Středočeského kraje 2022. V letošním roce byl velmi úspěšný z pohledu staveb na vodních cestách. Titul stavba roku Středočeského kraje 2022 získala stavba Úprava ohlaví Plavební komora Hořín. Mezi dalšími oceněnými se umístily stavby dvou mostů na řece Labi.
Dne 20. 9. 2022 zahájilo Ředitelství vodních cest ČR výstavbu dalších veřejných přístavišť na Labi. V Čelákovicích začínají vyrůstat plovoucí mola pro malá plavidla a osobní lodní dopravu. Moderní přístaviště umožní turistům plavícím se po řece bezpečně vystoupit téměř v centru města, z odběrných sloupků doplnit do lodí vodu či čerpat elektřinu. Projekt je součástí programu výstavby veřejných přístavišť na vodní cestě pro podporu rekreační plavby, který Ředitelství vodních cest ČR dlouhodobě realizuje.
V Praze byla dne 13. 9. 2022 zahájena stavba dvoreckého mostu, který bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům, pěším i záchranářům.
Kdo se rád plaví na lodi po Labi, tak je jistě obeznámen s nedostatkem infrastruktury, která by umožňovala se bezpečně uvázat u břehu. Tento stav se ale postupně stává minulostí. Obdobně jako v Káraném se postaral městys Lázně Toušeň (na protějším břehu) o výstavbu obecního mola, tedy veřejného vývaziště, které je zdarma dostupné pro všechny uživatele vodních cest a jejich malá rekreační plavidla.
Jezdíte rádi na orlickou přehradu, užít si poklidnou plavbu na lodi, využíváte služeb marin a kempů s pěknými plážemi ke koupání? Letos vás čeká výrazné omezení. V měsíci srpnu má Povodí Vltavy naplánované snížení hladiny přehrady z důvodu stavebních prací.
Paddleboarding patří mezi vodní sporty, který může díky jeho jednoduchosti provozovat úplně každý. Stačí jen nastoupit a pomocí pádla se dát do pohybu. A vodních ploch k prozkoumání je ve středních Čechách víc než dost. Navíc díky tomu, že se jedná o nemotorové plavidlo, tak vás jeho provoz nebude stát téměř nic.
V Kolíně začaly stavební práce na novém veřejném přístavišti osobních lodí na Kmochově ostrově. Stroje nyní vrtají mikropiloty pro základy bloků, ke kterým bude počátkem srpna ukotveno již vyrobené ocelové plovoucí molo. Začíná tak výstavba série nových veřejných zastávek pro osobní lodě na Labi mezi Mělníkem a Kolínem, jimiž Ředitelství vodních cest ČR vytváří podmínky pro širší uplatnění rekreační plavby na tomto úseku Labe. V dalších týdnech budou zahájeny práce i na přístavištích pro malá plavidla.
Státní plavební správa vydala dopravní opatření pro plavební sezónu 2022 vztahující se k vodní nádrži Slapy, které upravuje pravidla plavebního provozu na této přetížené vodní cestě.
Od čtvrtka 5. do neděle 8. května se bude v Nymburce konat další ročník tradičního festivalu zaměřeného na vodní turistiku zvaný Lodě na Labi.
V pondělí 28. února 2022 zahájilo Ředitelství vodních cest ČR práce na stavbě nového přístaviště pro rekreační plavbu na Labi v Mělníku. Hotové by mělo být do konce letošního roku. V první fázi probíhá příprava výrobní dokumentace a ocelových konstrukcí daleb a mol v dílnách. Na staveniště vyrazí stroje koncem dubna.
Staré mapy, plány, videa, 3D modely oblastí tří největších přehradních nádrží, webová mapová aplikace, historické údolí Vltavy ve virtuální realitě, staré pohlednice a fotografie porovnávající historický stav se současností, více než padesát výstavních panelů a mnoho dalšího. Výstava „Vltava – proměny historické krajiny“ se věnuje úseku od pramene Vltavy až po soutok s Berounkou a představuje unikátní pohled na vltavské údolí a jeho přetváření především v období devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Návštěvníci tu však naleznou i mnohem starší rukopisné mapy, informace o historických povodních sahajících až do středověku, ale také se seznámí s hydrotechnickými stavbami z druhé poloviny dvacátého století nebo zaniklými obcemi. Naprostým unikátem jsou 3D modely oblastí přehradních nádrží Lipno, Orlík a Slapy zobrazující reliéf krajiny tak, jak vypadal před zatopením. Výstava, na níž se podíleli odborníci z Katedry geomatiky a Katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT a geografové z Přírodovědecké fakulty UK, probíhá v atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze Dejvicích od 8. února do 7. dubna a je zdarma přístupná široké veřejnosti.